top of page

BRUSNICE

-

BRUSNICE

 

Infekcia močových ciest je častá a veľmi nepríjemná choroba, ktorá vo veľkej miere postihuje predovšetkým ženy. Dôvodom je práve anatomický rozdiel močových ciest, nakoľko močová trubica žien je oveľa kratšia, nachádza sa v blízkosti pošvy a konečníku a z toho dôvodu je aj náchylnejšia na vznik infekcie. Štatistiky hovoria o tom, že až 40% žien a 12% mužov aspoň raz za život toto ochorenie postihne. U každej piatej ženy sa toto ochorenie aj zopakuje. Ochorenie sa prejavuje častým nutkaním na močenie, pálením počas močenia, ktoré je v  komplikovaných prípadoch sprevádzané prítomnosťou krvi v moči a teplotami či  bolesťami v podbrušku. Pokiaľ sa infekt nerieši , môže viesť k zápalu obličiek sprevádzaného vysokými teplotami, bolesťami v krížovej oblasti a v extrémnych prípadoch to môže končiť až úmrtím chorého.  Príčinou vzniku môže byť prechladnutie (  krátke tričká a holé kríže, sedenie na studených stoličkách, podlahy či chodníky, na ktorých sedíme, alebo bosí po nich kráčame, kúpanie v bazéne, mokré a studené plavky ),  pohlavný styk ( je dokázané, že ženy, ktoré začnú sexuálne žiť, aj pri dostatočnej hygiene, trpia infekciami močových ciest častejšie ) , nedostatočná hygiena, stres, nedostatočný pitný režim, častá liečba antibiotikami, oslabený imunitný systém a pod.Väčšiu náchylnosť na vznik infekcie majú tiež tehotné ženy a ženy trpiace poruchami odtoku moču, alebo cukrovkou. 

 

V 90 % prípadov je príčinou Escherischia coli, baktéria žijúca v hrubom čreve a na koži v okolí konečníka. Ak sa dostane cez pošvu do močovej rúry, môže vyvolať infekciu močových ciest. Akútne infekcie sú obyčajne dobre liečiteľné bežnými antibakteriálnymi prípravkami v priebehu niekoľkých dní. Pri recidivujúcich ( opakovaných ) uroinfekciách, treba okrem okamžitej akútnej liečby pripojiť aj dlhodobú adjuvantnú, čiže doplnkovú terapiu, ktorej cieľom je predovšetkým prevencia recidív. Doplnkovú liečbu často predstavuje dlhodobé podávanie malých dávok močových chemoterapeutík, čo však môže byť príčinou vzniku bakteriálnej rezistencie. Preto je potrebné  hľadať a využívať aj ďalšie terapeutické a profylaktické metódy liečby. Jednou z možností je aj užívanie extraktov z kanadskej brusnice ( Vaccinium macrocarpon) a to buď v podobe tabliet s koncentrovaným extraktom brusníc alebo v podobe čistej nesladenej brusnicovej šťavy.

 

Pôvodne sa tvrdilo, že biologická aktivita brusníc má okysľujúci účinok na moč, táto teória však bola do značnej miery vyvrátená. V súčasnosti akceptovaný mechanizmus pôsobenia liečby a prevencie infekcií močových ciest spočíva v potlačení schopnosti adhézie ( priľnutia ) baktérií E. coli k močovej trubici. Brusnica obsahuje dve zložky- fruktózu a proanthokyanidín ( PAC- zhustené triesloviny ), ktoré sa spájajú s proteínmi v riasovitých vláknach baktérií E. coli, čím efektívne zabraňujú adhézií baktérii k epitelovým bunkám vo výstelke močovej rúry. Bez možnosti vybudovania silného záchytného miesta pomocou adhézie je infekcia buď oslabená alebo zneškodnená hneď v začiatkoch. PAC prítomné v plodoch brusníc zabraňujú adhézií baktérií na epitelové bunky močových ciest. Ako terapeutická dávka sa uvádza 36 mg PAC/ deň. Fruktóza, ktorú brusnice obsahujú, takisto prispieva k antibakteriálnemu pôsobeniu brusníc. Zmes z brusnicovej šťavy sa preukázal ako inhibítor adhézie E. coli. Tiež sa však preukázalo, že brusnice nie sú schopné vypudiť baktériu, ktorá sa už prichytila k epitelovým bunkám močových ciest. Ďalším opísaným účinkom brusnicového koncentrátu je schopnosť inhibície tvorby biofilmu, hlienu, vďaka ktorému je E. coli schopná v močovej trubici prežiť a vyvolať infekciu.  Priame antibakteriálne pôsobenie brusnicových preparátov však preukázané nebolo. 

 

Účinok brusnicového koncentrátu stúpa s podanou dávkou. Opakovane bol opísaný nižší efekt podávania brusnicových preparátov na prevenciu vzniku močových infekcií u starších osôb. To môže súvisieť s nedostatočnou glomerulárnou filtráciou obličiek. Pokiaľ dôjde k jej zníženiu, čo sa častejšie stáva vo vyššom veku, na zabezpečenie dostatočnej koncentrácie v moči je potrebné podanie vyšších dávok brusnicových preparátov. Brusnicové extrakty sa môžu užívať preventívne dlhodobo, závažné nežiaduce účinky tejto terapie neboli doposiaľ opísané. Z tohto dôvodu sa môžu brusnicové preparáty použiť v prevencii recidivujúcich infekcií aj u predisponovaných gravidných a dojčiacich žien. Tiež, na základe výsledkov jednotlivých publikovaných štúdií nie je zrejmý signifikantný rozdiel vo výskyte močových infekcií pri podaní brusnicového koncentrátu vo forme džúsu, tabliet alebo kapsúl. Brusnice sú bohatým zdrojom vitamínu C, A, K , magnézia, karoténu a vlákniny, polyfenolových antioxidantov. Obsahujú tiež kyselinu citrónovú, jablčnú, benzoovú a šťaveľovú, kalcium, mangán, fosfor a sodík.  Mnohé výskumy potvrdili, že pravidelným užívaním brusníc klesá riziko tohto ochorenia až o 50%. Najnovšie výskumy dokonca preukázali, že látky obsiahnuté v brusniciach chránia nielen pred zápalom močových ciest, ale rovnako aj pred infekciami v iných častiach tela, ako napríklad v žalúdočnej sliznici, ústnej dutine a pod. Brusnice sú výdatným zdrojom vitamínu C (100 g brusníc obsahuje 20 mg vitamínu C) a štúdie potvrdili, že sú silným prírodným antibiotikom. Toto však automaticky nepotvrdzuje, že užívanie tohto ovocia (spracovaného alebo nespracovaného) je úplne bezpečné pre všetkých alebo, že je jeho užívanie bezpečné i vo veľkých množstvách. Vzhľadom na vysoký obsah sodíka nie sú vhodné pre ľudí s vysokým tlakom a vzhľadom na vysoký obsah kyseliny šťaveľovej ani pre ľudí s chorými obličkami. Existujú však aj názory, že brusnice nemajú vplyv na zlepšenie zdravotného stavu pri infekčných ochoreniach močových ciest či pohlavných orgánov. Jedna z dôležitých oblastí záujmu sú pacienti s rizikom vytvorenia obličkových kameňov. Pri štúdii, do ktorej sa zapojili zdraví dobrovoľníci, ktorí konzumovali brusnicové tablety počas jedného týždňa vo výrobcom stanovených dávkach, sa preukázalo výrazne zvýšenie hladiny močových oxalátov. Rovnako tak aj ľudia, ktorí berú lieky na riedenie krvi by sa mali vyhnúť brusnicovým produktom, nakoľko brusnice môžu spôsobiť nadmerné krvácanie. 

 

Opakovanými štúdiami bol preukázaný vplyv brusnicových preparátov na prevenciu vzniku recidív infekcií dolných močových ciest pri dlhodobom užívaní najmä u premenopauzálnych žien. Vo vyšších vekových kategóriách sú potrebné ešte ďalšie štúdie na verifikáciu ich účinku. Treba mať na pamäti, že nejde o žiadne lieky, ale o výživové doplnky. Tieto látky sa môžu využiť ako alternatívny doplnok terapie štandardnými liečivými prípravkami, najmä v prevencii a doplnkovej liečbe, ale s prihliadnutím na ich možné limitované účinky. Ich zmysluplným využívaním vo vhodných prípadoch sa dá prispieť aj k zníženiu spotreby antibiotík a močových chemoterapeutík a tým sekundárne aj k redukcii neustále stúpajúcej, epidemiologicky veľmi významnej, bakteriálnej rezistencie.

Autor: Ing. Jarmila Kabátová, nutričný terapeut

všetky práva vyhradené, bez súhlasu autora nie je dovolené obsah, ako aj jeho časti, kopírovať a publikovať!

bottom of page